مخازن کرايوژنيک (زمستيک) براي گازهاي اکسيژن مايع، نيتروژن مايع، و گاز طبيعي مايع (LNG ) را محققان اصفهاني بومي سازي و تجاري سازي کردند

مخازن پيشرفته کرايوژنيک که بومي سازي آن توسط محققان شرکت شرکت دانش بنيان پيشران زمهرير آسمان مستقر در شهرک علمي و تحقيقاتي اصفهان انجام گرفته بود تجارسازي شد.

به گزارش خبرگزاري علم و فناوري از اصفهان؛ مخازن پيشرفته کرايوژنيک که بومي سازي آن توسط محققان شرکت دانش بنيان پيشران زمهرير آسمان مستقر در شهرک علمي و تحقيقاتي اصفهان انجام گرفته بود تجارسازي شد. سيدمحمدرضا محموديان مدير عامل اين شرکت در گفتگو با خبرگزاري علم و فناوري از اصفهان با بيان اين که مخزن هاي کرايوژنيک (زمستيک) براي نگهداري و حمل اکسيژن مايع، نيتروژن مايع و گاز طبيعي مايع شده (LNG ) کاربرد دارد، گفت: اين مخازن بصورت دو جداره و براي کار در دماي بسيار سرد منفي 196 درجه سلسيوس، طراحي و ساخته مي شوند. از تکنولوژيهاي به کار رفته در اين مخازن خلاء بالا، دماي سرد و همچنين فرآيندهاي تميزکاري و توليد است. جداره داخلي از فولاد زنگ نزن و جداره خارجي از فولاد کربن با پوشش رنگ صنعتي توليد مي‌شود که با عايق پرليت و خلاء بالا از يکديگر جدا شده اند.اين مخازن گواهي تاييد عملکرد و انطباق با استاندارد اروپايي ISO 13458 را دريافت کرده است.

وي  با اشاره به اين که مخازن کرايوژنيک در حوزه هاي، نفت و گاز (پالايشگاه، پتروشيمي)، صنايع  فولادسازي، بيمارستان­ها و مراکز سامتي، در مزارع  پرورش ماهي، صنايع غذايي، صنايع هوا فضا و هاي تک، در بخش انرژي LNG و در ديگر بخش هاي صنعتي مانند جوش و برش داراي کاربردهاي گسترده اي  هستند، تصريح کرد: مخزن هاي کرايوژنيک با ظرفيت هاي 2 تا 6000 متر مکعب براي بخش هاي مختلف در اين شرکت توليد مي شوند.

مخترع اين مخازن در ادامه با بيان اين که اگر چه چندين کشور پيشرفته از جمله امريکا، ژاپن، روسيه، حتي ترکيه و چين  تکنولوژي اين مخازن را داشتند  اما دستيابي به تکنولوژي ساخت اين مخازن براي اولين  در ايران  توسط اين شرکت انجام گرفته است، اظهار کرد:  نياز سالانه کشور به اين مخازن حداقل 500 دستگاه بزرگ در بخش بهداشت و درمان و 100 دستگاه بزرگ نيز در بخش نفت و گاز است، واردات اين دستگاههاي  بزرگ مستلزم هزينه هاي حمل و نقل بسيار بالايي بود علاوه بر اين از خدمات  بعد از فروش برخوردار نبودند.

 مدير عامل  شرکت دانش بنيان پيشران زمهرير آسمان گفت: تعداد 10 دستگاه از اين مخازن در اندازه هاي مختلف به فروش رسيده است، که براي ساخت اين 10 دستگاه 40 نفر بطور مستقيم و 120 نفر بطور غير مستقيم مشغول به به کار بوده اند، حدود 500 هزار دلار نيز ارز کمتري از کشور خارج شده است، و چنانچه کل نياز کشور بواسطه محصولات توليدي اين شرکت تامين شود 6 تا 7 هزار نفر اشتغال زايي مستقيم با 600 تا 700 ميليون دلار صرفه جويي ارزي همراه است. براي اين منظور شرکت در حال ورود به بازار فرابورس در راستاي تامين سرمايه جهت توسعه بازار است.

 وي  در ادامه  با بيان اين که دستيابي به تکنولوژي آن گونه که انتظار مي رود توسط مسئولين دولتي حمايت نمي شود،  تصريح کرد: در حالي که اين مخازن مطابق با استاندارد اروپايي EN13458 توليد مي شوند، اما تعداد زيادي مخازن مستعمل و از رده خارج شده از کشورهايي مانند اوکراين و روسيه بعنوان  فلزات قراضه وارد کشور مي شوند  و در بازار بفروش مي رسند، که با عدم استاندارد، عدم کارايي مناسب، اتلاف بالاي انرژي و هدر رفت سرمايه همراه هستند.

محموديان افزود: دولت بجاي حمايت از توليد داخل به واردکنندگان اين مخازن از کشورهاي ترکيه، چين و هند ارز مبادله اي مي دهد، عملا از وارد کننده حمايت مي کند تا توليد کننده داخلي از شرايط رقابت کنار گذاشته شود،  و اين يعني حمايت از اشتغال در کشورهاي خارجي از طريق دارايي­هاي ملت ايران است.

وي در پايان مراحل مختلف طراحي، ساخت تا تجاري سازي اين مخازن را تشريح کرد و گفت: طراحي و ساخت اين مخازن در سه مرحله کارهايي تحقيقاتي و آزمايشگاهي و در واقع تدوين دانش فني از سال 1392-1388، مهندسي سازي دستگاه  از 1394-1392 و ورود به مرحله تجاري  سازي از  انتهاي سال 1394 انجام گرفته است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *