تجاری‌سازی مخازن پیشرفته کورایوژنیک توسط برگزیده سیزدهمین جشنواره ملي فن‌آفريني شيخ‌بهايي

مخازن پیشرفته کرایوژنیک که بومی‌سازی آن توسط محققان شرکت دانش‌بنیان پیشران زمهریر آسمان مستقر در شهرک علمي و تحقيقاتي اصفهان انجام گرفته بود، تجاري‌سازي شد. 

به گزارش روابط عمومی جشنواره ملی فن‌آفرینی شیخ‌بهایی و به نقل از خبرگزاری علم و فناوري، مدیر عامل شرکت دانش‌بنیان پیشران زمهریر آسمان و برنده تندیس زرین سیزدهمین جشنواره ملی فن‌آفرینی شیخ‌بهايي با بيان اين که مخزن‌هاي کرايوژنيک (زمستيک) براي نگهداري و حمل اکسيژن مايع، نيتروژن مايع و گاز طبيعي مايع شده (LNG) کاربرد دارد، گفت: این مخازن بصورت دو جداره و برای کار در دمای بسیار سرد منفی ۱۹۶ درجه سلسیوس، طراحی و ساخته می‌شوند.

سیدمحمدرضا محمودیان از خلاء بالا، دمای سرد و همچنین فرآیندهای تمیزکاری و توليد به عنوان فناوري‌هاي به کار رفته در اين مخازن نام برد.

وی افزود: این مخازن از جداره داخلی با جنس فولاد زنگ نزن و جداره خارجی با جنس فولاد کربن با پوشش رنگ صنعتی تولید می‌شود که با عایق پرليت و خلاء بالا از يکديگر جدا شده‌اند، همچنين گواهي استاندارد ISO-۱۳۴۸۵  برای طراحی و ساخت مخازن کرایوژنیک در بخش پزشکی و سلامت را دریافت کرده‌اند.

مدیرعامل این واحد فناور گفت: مخازن کرایوژنیک در حوزه‌های، نفت و گاز (پالایشگاه، پتروشیمی)، صنایع  فولادسازی، بیمارستان‌ها، مزارع پرورش ماهی، صنایع غذایی، صنایع هوا فضا و های‌تک، در بخش انرژي LNG و در دیگر بخش‌های صنعتی مانند جوش و برش دارای کاربردهای گسترده‌ای هستند.

وی ادامه داد: مخزن‌های کرایوژنیک با ظرفیت‌های ۲ تا ۶۰۰۰ متر مکعب از فشار ۲ تا ۶۰ بار، برای بخش‌های مختلف در این شرکت تولید می‌شوند.

محمودیان گفت: اگر چه چندین کشور پیشرفته از جمله آمریکا، ژاپن، روسیه، حتی ترکیه و چین تکنولوژي اين مخازن را داشتند اما دستیابی به فناوری ساخت این مخازن توسط این شرکت انجام گرفته است.

وی اضافه کرد:  نیاز سالانه کشور به این مخازن حداقل ۵۰۰ دستگاه بزرگ در بخش بهداشت و سلامت و ۱۰۰ دستگاه بزرگ نیز در بخش نفت و گاز است.

 مدیر عامل شرکت دانش‌بنیان پیشران زمهریر آسمان اعلام کرد: تعداد ۱۰ دستگاه در اندازه‌های مختلف به فروش رسیده است که برای آن، ۴۰ نفر به­طور مستقیم و ۱۲۰ نفر به­ طور غير مستقيم مشغول به کار بوده‌اند.

وی ادامه داد: با ساخت این مخازن، حدود ۵۰۰ هزار دلار صرفه جویی ارزی شده است و چنانچه کل نیاز کشور توسط محصولات تولیدی اين شرکت تامين شود ۶ تا ۷ هزار نفر اشتغال‌زايي مستقيم با ۶۰۰ تا ۷۰۰ ميليون دلار صرفه جويي ارزي همراه است و براي اين منظور، شرکت در حال ورود به بازار فرابورس در راستاي تامين سرمايه جهت توسعه بازار است.

 وی در ادامه با بیان اینکه دستیابی به فناوری آن‌گونه که انتظار می‌رود توسط مسئولان دولتی حمایت نمي‌شود، تصريح کرد: در حالي‌که اين مخازن مطابق با استاندارد EN-۱۳۴۵۸  اروپا وISO۱۳۴۸۵  تولید می‌شوند، اما تعداد زیادی مخازن مستعمل و از رده خارج شده از کشورهایی مانند اوکراین و روسیه بعنوان فلزات قراضه وارد کشور می‌شوند و در بازار به فروش می‌رسند، که با نبود استاندارد، عدم کارایی مناسب، اتلاف بالای انرژی و هدر رفت سرمایه همراه هستند.

محمودیان در پایان مراحل مختلف طراحی، ساخت تا تجاری‌سازی این مخازن را تشریح کرد و گفت: طراحی و ساخت اين مخازن در سه مرحله تدوين دانش فني از سال ۱۳۹۲-۱۳۸۸، مهندسي‌سازي دستگاه  از ۱۳۹۴-۱۳۹۲ و ورود به مرحله تجاری‌سازی از  انتهای سال ۱۳۹۴ انجام گرفته است.

2 thoughts on “تجاری‌سازی مخازن پیشرفته کورایوژنیک توسط برگزیده سیزدهمین جشنواره ملي فن‌آفريني شيخ‌بهايي

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *